Цифрові можливості українських компаній
http://naszwybir.pl/wp-content/uploads/2017/01/ua-komp.png

Цифрові можливості українських компаній

Чи готові українські підприємства конкурувати на європейському ринку? Про це повідомляє Upmp.news з посиланням на газету “Наш вибір”.

Доступ в Інтернет і широке використання цифрових ресурсів на  підприємствах стає обов’язковою вимогою в бізнесі, а також на малих і середніх підприємствах. Особливо в той час, коли Європейська Комісія, бажаючи зробити з ринку Європейського Союзу світового лідера в галузі електронної комерції, запропонувала створення так званого Єдиного Цифрового Ринку (Digital Single Market, DSM). Зміна та уніфікація правового регулювання, зокрема, в сфері поштового, авторського чи митного права, надасть для багатьох компаній можливість вийти зі своїми послугами на європейський ринок, дозволяючи транскордонну торгівлю. Це також величезна можливість для компаній з України, які з 2014 року пов’язані з ЄС угодою про асоціацію, яка передбачає створення зони вільної торгівлі та запровадження в Україні значної частини законодавства ЄС. Між тим, як випливає з дослідження, проведеного DELab у Варшавському університеті, на малі та середні підприємства України чекає довгий шлях конкуренції з компаніями інших європейських країн, аби надати свою пропозицію клієнтам.

Мобільний Інтернет для обраних

ІТ-інфраструктура в Україні знаходиться в гіршому стані у порівнянні з іншими країнами ЄС. Зокрема, найгірша ситуація з широкосмуговим мобільним зв’язком – по всій території країни, в цілому, не має доступу до мережі 4G, зазначається у дослідженні. Незважаючи на це, рівень доступу до високошвидкісного Інтернету серед українських малих та середніх підприємств є відносно високим (93%) і близьким до середньоєвропейського показника, який для країн “старого” ЄС (EU15: Австрія, Бельгія, Данія, Фінляндія, Франція, Німеччина, Греція, Ірландія, Італія, Люксембург, Нідерланди, Португалія, Іспанія, Швеція та Великобританія) становить 95%, а для нових членів (NMS13: Болгарія, Хорватія, Кипр, Чехія, Естонія, Угорщина, Латвія, Литва, Мальта, Польща, Румунія, Словаччина, Словенія) – 98%. Однак, проблема полягає в підключенні до мережі широкосмугового зв’язку, до якого має доступ близько 62% українських компаній, порівняно з 94% компаній в EU15 і 90% серед NMS13.

Великою проблемою для країни є також поширення зони покриття мобільного Інтернету. Несприятлива політика уряду в попередні роки призвела до того, що продаж ліцензії на мережу 3G телекомунікаційним компаніям почався тільки на початку 2015 року, одночасно даючи Україні останнє місце серед європейських країн з доступом до швидкісного мобільного Інтернету. В даний час такі послуги, незважаючи на розвиток мобільного зв’язку на території України, як і раніше доступні насамперед у великих містах. Продаж ліцензії на мережу 4G з більш високою швидкістю та пропускною здатністю ще навіть не розпочався.

В Інтернеті присутні менше половини компаній

Незважаючи на те, що український ринок праці характеризується досить високим і постійно зростаючим числом фахівців в сфері IT, серед середньостатистичних працівників малих і середніх підприємств рівень користування всесвітньою мережею, знань інструментів і можливостей, які вона дає, є відносно низьким. Згідно з даними, зібраними DELab, тільки 35% працівників дійсно використовують Інтернет для роботи. Пов’язано це з тим, що лише 40% компаній має свій сайт, порівняно з 79% у країнах старого ЄС і 69% серед NMS13. Україна, до речі, в цьому плані гірша не тільки за країни ЄС, але й Туреччину і Македонію. Беручи до уваги, як компанії використовують Інтернет, і в якій мірі він застосовується для просування компаній, не дивує той факт, що більше половини з них в мережі взагалі відсутня. Серед країн UE15 59% фірм пропонує на своїх сторінках каталоги і прайс-листи своєї продукції, в той час як тільки 23% українських підприємств використовує таку можливість, і тільки 7% з них дає можливість замовлення або резервування товарів і послуг в Інтернеті.

З іншого боку, варто звернути увагу, що пропоновані українськими банками технології електронних платежів для переказів та їх ефективне співробітництво з компаніями на території країни, ймовірно, впливає на той факт, що 8% місцевих підприємств приймає платежі онлайн, в той час як в країнах старого ЄС це практикує 7% компаній, а серед нових членів – усього 5%.

Соціальні медіа – це контакт з діловими партнерами

Присутність українських компаній в соціальних мережах також знаходиться на низькому рівні. Такими платформами, як Facebook чи Google+, користується лише 16%. Для порівняння, в країнах EU15 це 43% фірм, а серед NMS13 – 34%. Youtube та інші платформи обміну мультимедійними файлами малі і середні українські підприємства використовують на 10%, що істотно не відрізняється від середнього по ЄС – 15% для країн EU15 і 11% для NMS13. Однак, в той же час 14% компаній старого ЄС та 8% компаній NMS13, представлені на платформах для ведення блогів і мікроблогів, наприклад Twitter, а серед українських підприємств цей показник становить всього 5%.

Однак, існує група інструментів, в роботі з якими українці на диво випереджають всі інші європейські країни – йдеться про обмін інформацією, участь у створенні і редагування веб-сайтів на основі Wiki. Таким чином задіяно до 18% українських компаній, у той час як у країнах EU15 цей метод використовує тільки 5%, а серед країн NMS13 ще менше – близько 4%.

Варто звернути увагу, що основною метою використання соціальних медіа в комунікації українських підприємств є співпраця з бізнес-партнерами та організаціями (14%) і формування іміджу (14%), в той час як в інших європейських країнах, крім надання інформації про компанію та її продукти, важливий також контакт з клієнтом.

Перед українськими підприємствами стоїть як безліч проблем, так і можливостей, пов’язаних з підписанням угоди про асоціацію з Європейський Союзом та введенням Єдиного Цифрового Ринку. Основні з них – зростання інтернет-інфраструктури в країні, мобільного та широкосмугового Інтернет доступу, підвищення компетентності в сфері цифрових технологій серед працівників малих і середніх підприємств та студентів.

  • Всього 62% малих і середніх підприємств в Україні має постійний доступ до широкосмугового Інтернету – це приблизно на 30% менше, ніж передбачено в середньому в країнах Європейського Союзу
  • Незважаючи на те, що більшість компаній має доступ до мережі з ділових міркувань, лише 35% їх співробітників насправді використовує Інтернет в роботі
  • 8% серед українських малих і середніх підприємств мають веб-сайти, які надають клієнтам можливість оплати онлайн – цей показник є трохи вищим, ніж в середньому для компаній в країнах ЄС
  • Після підписання угоди про асоціацію з Європейським союзом, у перспективі створення Єдиного європейського Цифрового Ринку, розширення цифрових можливостей українських підприємств створить для них можливість виходу на широкий європейський ринок

Якщо Ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.