Законодавче регулювання та способи фільтрації шкідливого Інтернет-контенту. Частина 4

Законодавче регулювання та способи фільтрації шкідливого Інтернет-контенту. Частина 4

Законодавче регулювання та способи фільтрації шкідливого Інтернет-контенту: міжнародний досвід – Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії. Частина 4. Про це повідомляє Upmp.news.

Журналісти Україно-польської медіаплатформи продовжують серію публікацій, в яких проводиться аналіз законодавчого регулювання та способів фільтрації шкідливого Інтернет-контенту у різних країнах світу. У попередніх публікаціях ми розглянули наступні країни: Німеччина, США та Південна Корея.

Сьогодні, ми розглянемо Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії.

Регулюючий орган:

Internet Watch Foundation (IWF, www.iwf.org.uk/) – неурядова саморегулююча організація, створена в Великобританії для нагляду за Інтернетом. По суті є «гарячою лінією» для повідомлення про неправомірний вміст в Інтернеті. Управляється в співдружності з поліцією, урядом, суспільством, інтернет-провайдерами;
«Рада з питань безпеки дітей в Інтернеті», www.gov.uk/ government /groups/uk-council- for-child-internet-safety-ukccis.

Механізм фільтрації:

1. Блокування операторами та провайдерами послуг Інтернет доступу до сайтів, які містять непристойні зображення неповнолітніх (у всьому світі), кримінальний та контент, що розпалює расову ненависть в Великобританії;

2. Стандарти саморегулювання інтернет-контенту та інтернет-сервісів бізнесом, батьками та дітьми (мережева, локальна фільтрація і активація вікової фільтрації для неповнолітніх, модерація та класифікація інтернет-контенту) apo.org.au/node/84764;

3. Механізм класифікації комерційного контенту операторами мобільного зв’язку згідно з Кодексом практики саморегулювання нових форм змісту на мобільних телефонах  www.vodafone.co.uk/cs/groups/public/documents/ webcontent/ vftst062578.pdf.

Регулювання комунікацій і зв’язку в Великобританії і Північної Ірландії здійснює Офіс з комунікацій – орган, створений відповідно до Акту про комунікації 2003 року і діє на підставі національного і міжнародного законодавства, в функції якого входить ліцензування телерадіомовлення, забезпечення доступності в межах країни теле- і радіозв’язку, електронних комунікацій, розвиток конкуренції на ринку телекомунікаційних послуг і зв’язку.

Офіс з комунікацій здійснює розробку стандартів захисту суспільства від протиправної і шкідливої ​​інформації, здатної спонукати до здійснення злочинів, приводити до безладів, тощо.  Офіс публікує Кодекс мовлення, обов’язковий для дотримання всіма мовниками, які діють на підставі його ліцензії. Порушення Кодексу мовлення тягне за собою такі санкції, як офіційне попередження, вимога публічного вибачення з боку порушника, штраф.

Кодекс включає в себе наступні вимоги:

1. Заборона на час показу – заборона показу матеріалів, шкідливих для дітей, до 21:00 для громадського телебачення і до 20:00 для платних телеканалів. При цьому передбачається поступове збільшення таких телепрограм і фільмів, призначених для дорослих (що містять насильство та еротику).

2. Обов’язковість попередження – програми, що містять інформацію, здатну завдати шкоду дітям і підліткам, повинні включати в себе аудіо-попередження, накладене на екран до початку або протягом показу.

3. Повне виключення з програм, призначених для дітей: сцен насильства в обстановці, яка знайома дітям (особливо, сімейного насильства); грубих виразів і лайок; демонстрації дій, небезпечних для життя і здоров’я дітей, вживання алкоголю, наркотиків і куріння (виняток становлять випадки, в яких вони є ключовим елементом художнього задуму).

Згідно із законодавством Великобританії (The Protection of the Children Act, Sexual Offences Act 2003, www.legislation.gov.uk/ukpga/ 2003/42 /pdfs/ukpga_20030042_en.pdf) забороняється скачування (копіювання) на ПК, виробництво, володіння, розповсюдження, публікування і реклама непристойних фотографій або псевдофотографій із зображенням дитини до 18 років. Ці дії караються ув’язненням на термін до 10 років.

Законодавство Великобританії (Control of Internet Access (Child Pornography) Bill www.publications.parliament.uk/pa/cm200506/cmbills/067/2006067.htm) встановлює зобов’язання для Інтернет-провайдерів та контент-провайдерів публікувати декларацію про те, чи беруть вони участь в заходах щодо припинення доступу до інтернет-сайтів, які містять непристойні (заборонені) зображення дітей.

Відмова від добровільних механізмів саморегулювання розповсюдження незаконної та небажаної для дітей інформації тягне за собою накладення зобов’язань.
Обмеження обігу дитячої порнографії та інших непристойних матеріалів в Великобританії здійснюється за допомогою блокування доступу до списку незаконних сайтів, у формуванні якого беруть участь провідні Інтернет-провайдери, оператори мобільного зв’язку, правоохоронні органи і громадянське суспільство.

Британські Інтернет-провайдери передають інформацію про підозрілих користувачів в Фонд Інтернет Спостереження – національну «гарячу лінію» з моніторингу нелегального Інтернет-контенту, яка приймає повідомлення про протизаконний Інтернет-контент і формує «чорний список», направляє його Інтернет-провайдерам, які, в свою чергу, інформують спеціальні підрозділи поліції, зокрема національний відділ з криміналу (National Crime Squad, NCS).

Провайдерами інтернету блокується кримінальний контент. Наприклад, зображення сексуального насильства над дітьми, пропаганду екстремізму і тероризму, популяризацію наркотиків і анорексії. Також блокують матеріали, що порушують авторські права.

Якщо після проведення незалежної експертизи матеріал визнається незаконним, Фонд інформує Інтернет-провайдера, який після видалення зазначеного матеріалу не піддається переслідуванню з боку поліції. З моменту свого створення Фонд видалив більше 26 тис. зображень дитячої порнографії з британських серверів і надав допомогу поліції в порушенні кримінальних справ.

Блокування та видалення матеріалів відбувається з різним ступенем прозорості. Наприклад, сайти, що розміщують в собі заборонений контент, є в чорному списку, з яким може ознайомитися кожен охочий.

Такі сайти блокуються спеціально налаштованими фільтрами, які працюють автономно, без втручання людини. Але є і сайти, які блокуються указом Верховного суду, і ця інформація залишається закритою.

До речі, власники сайтів також несуть відповідальність за зміст, навіть якщо контент був створений користувачами. Тобто, якщо на сайті компанії сантехнічних виробів користувач залишить коментар екстремістського змісту, власників сайту попросять видалити коментар. Якщо з якоїсь причини вони не зможуть цього зробити, сайт з занесуть до списку таких, які закликають до тероризму. Але якщо власник сайту розуміє, що його ресурс заблокували фільтром або указом завдяки випадку, розблокувати його назад вкрай складно через паперову тяганину.

З кінця 2007 року британські Інтернет-провайдери застосовують в роботі систему блокування сайтів «Чиста лінія» (Cleanfeed). На даний час провайдери блокують тільки ті сайти, що містять дитячу порнографію, хоча дана система дає змогу блокувати будь-які сайти, внесені до переліку. Cleanfeed щодня блокує 10000 спроб доступу до заборонених сайтів. Провайдери Інтернету і оператори мобільного зв’язку у Великобританії активно застосовують механізми саморегулювання поширення інформації в Інтернеті.

Один з найбільших британських Інтернет-провайдерів British Telecommunications застосовує для блокування сайтів з дитячою порнографією систему Cleanfeed, що дозволяє блокувати всі запити до заборонених сайтів, інтернет-провайдер веде облік кількості таких спроб з’єднання, проте особиста інформація про таких Інтернет-користувачів не реєструється.

З метою припинення поширення непристойної інформації (включаючи порнографію) серед дітей у Великобританії діє правило, згідно з яким всі оператори мобільного зв’язку відповідальні за попереднє завантаження на мобільні телефони фільтраційного програмного забезпечення, що блокує доступ до потенційно небезпечних для дітей матеріалів, призначених для повнолітніх (18+), а також повну модернізацію (персональну або технологічну) онлайн-ігор і спілкування неповнолітніх в чатах і мережах, які обслуговує оператор. Більшість операторів мобільного зв’язку Великобританії активують фільтрацію і модерацію за заявою від зареєстрованого власника після підтвердження його віку, що не досяг 18 років – дитини або підлітка. Ідентифікація віку інтернет-користувача в Великобританії включена в систему саморегулівних механізмів, розроблену Офісом з комунікацій, проте є менш розвиненою, ніж в США і Німеччині.

Слід зазначити, що діюча в Великобританії система захисту від Інтернет-загроз охоплює близько 95% користувачів, які купують доступ в Інтернет у 7 провідних операторів, що беруть участь в діяльності Фонду Інтернет-спостереження (IWF) з блокування незаконного контенту і застосовують саморегулюючі механізми.

Проте, загроза обороту небажаного контенту залишається, оскільки решта 5% користуються послугами локальних провайдерів, які купують Інтернет-трафік у магістральних операторів і не блокують контент самостійно.